Próżnia we współczesnym przemyśle to już codzienność

2018-08-09

Najczęściej próżnia jest kojarzona z przestrzenią kosmiczną i jej bezkresem. Poza atmosferą ziemską próżnia jest zjawiskiem naturalnym, jednak i na ziemi jest ona specjalnie wytwarzana w ściśle określonym celu z wykorzystaniem zaawansowanych urządzeń i elementów pomocniczych. Może natura nie lubi próżni, ale współczesny przemysł nie może obecnie bez niej sprawnie funkcjonować.

Próżnia w przemyśle

Najprościej rzecz ujmując, próżnia to obszar wypełniony gazem, którego ciśnienie jest niższe od ciśnienia atmosferycznego. W próżni absolutnej obszar przestrzeni nie zawiera cząsteczek materialnych. Zjawisko próżni jest obecnie szeroko wykorzystywane w warunkach przemysłowych przede wszystkim do budowy urządzeń służących do podnoszenia, przenoszenia, manipulowania oraz transportowania wszelkiego rodzaju elementów w procesach technologicznych oraz produkcyjnych. Mowa tu o technice próżniowej, która jako czynnik roboczy wykorzystuje podciśnienie.


Praktyczne zastosowanie techniki próżniowej

Technika próżniowa wykorzystywana w celach przemysłowych jest w stanie obecnie wytworzyć podciśnienie na poziomie tzw. próżni średniej (1 … 10-3 mbar). Aby jednak stworzyć takie środowisko, należy posłużyć się specjalistycznymi urządzeniami takimi, jak np. pompy próżniowe lub eżektory. Znajdująca się w ofercie Air-Com.pl technika próżniowa wykorzystuje zaawansowane elementy i urządzenia techniki próżniowej oraz podciśnienia, które są powszechnie stosowane m.in. w przetwórstwie spożywczym, przy obróbce materiałów i produkcji opakowań, formowaniu tworzyw sztucznych na gorąco, wytwarzaniu ceramicznych materiałów budowlanych, przy odgazowywaniu, podczas produkcji polimerów oraz wyrobów z aluminium, a także przy formowaniu szkła czy też wytwarzaniu papieru.


Elementy i urządzenia pomocnicze

W technice próżniowej i podciśnienia, oprócz pomp próżniowych i eżektorów, wykorzystuje się różnego rodzaju elementy i urządzenia pomocnicze. Można tu wymienić m.in. przyłącza obrotowe wielokrotne i pojedyncze, precyzyjne wyłączniki ciśnieniowe do podciśnienia do 320 bar oraz do 400 bar, elastyczne przewody do podciśnienia, przewody odciągowe, manometry, zbiorniki na podciśnienie, zbiorniki próżniowe, reduktory oraz wiele, wiele innych elementów.

Podstawowymi elementami w technice próżniowej są ssawki i przyssawki. To one odpowiadają bezpośrednio za transport elementów w procesach produkcyjnych i logistycznych z wykorzystaniem podciśnienia. Przyssawki próżniowe to specyficzne połączenie elementu roboczego i układu podciśnieniowego. Są one zazwyczaj wykonane z materiału doskonale elastycznego, który charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami odkształcania oraz właściwościami uszczelniającymi. Dzięki temu możliwe jest niemal całkowite wyeliminowanie jakichkolwiek wycieków, które mogą pojawić się między powierzchnią przyssawki a przenoszonym elementem. Pozwala to również na wykorzystanie znacznie mniejszej pompy próżniowej lub zredukowanie w pompie próżniowej poziomu ciśnienia, co w dużym stopniu przekłada się na zmniejszenie kosztów zużycia energii.

Źródło: automatyka.pl