Ogniwa słoneczne czeka rewolucja? Polacy mają pomysł

2017-09-06

Polska firma opracowała pierwsze na świecie urządzenia zasilające smartfony zbudowane na bazie perowskitów. To krystaliczne minerały, które pochłaniają światło znacznie lepiej niż krzem.

I choć występują one w naturze na przykład w górach Ural, to można je również wyprodukować w laboratorium.

Umieszczone na ultra cienkiej folii znajdują zastosowanie w urządzeniach wykorzystujących energię słońca. Są elastyczne, cienkie i co najważniejsze – wydajniejsze i tańsze niż ogniwa krzemowe.

Na pomysł jak to zrobić wpadła Olga Malinkiewicz, młoda badaczka, współwłaścicielka Saule Technologies

- Olga Malinkiewicz, prekursorka metody, potrafiła tak zbudować ogniwo na bazie perowskitów, że ma właściwości fotowoltaiczne. Perowskit, który my stosujemy przekształca energię słoneczną w energię elektryczną - wyjaśnia Piotr Krych, jeden z założycieli Saule Technologies.
Budownictwo i technologie kosmiczne

A to sprawia, że ogniwa fotowoltaiczne przy użyciu perowskitów będą miały szerokie zastosowanie.

- Próbujemy zastosować ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów także w elewacjach budynków, dla rozwiązań militarnych, dla technologii kosmicznych. Prowadzimy sporo projektów badawczych. Nadzoruje je Olga Malinkiewicz przy udziela Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - dodaje.
45 mln zł dotacji

Rzeczona instytucja wsparła już realizację kilku projektów firmy Saule Technologies.

- Firma Saule Technologies jest obecnie beneficjentem trzech projektów dofinansowanych łączną kwotą prawie 45 mln zł, przy całkowitej wartości tych projektów na poziomie 61 mln zł - mówi doktor inżynier Magdalena Garlińska z działu koordynatorów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Fantazje stają się realnością

Jak dodaje przedstawicielka NCBiR to co jeszcze nie dawno wydawało się fantazjom, dzięki wynalazkowi Saule Technologies staje się na naszych oczach rzeczywistością.

- Mam nadzieje, że dzięki produktom, które będą wynikiem projektów realizowanych przy udziale  Narodowego Centrum Badań i Rozwoju powstaną budynki, które będą samowystarczalne energetycznie. Będziemy mogli naładować nasze komórki za pomocą ekranu, bez konieczności szukania ładowarek i podłączania ich do kontaktu, a na panelach wzdłuż autostrad będą umieszczone ogniwa perowskitowe i będziemy mogli się zatrzymać i naładować nasz elektryczny samochód - wyjaśnia.

Co ważne osiągnięcia polskiej firmy mają duże szanse dokonać postępu nie tylko nauce, ale również odnieść sukces komercyjny. Nadzieje na to, jak mówi Piotr Krych dają pierwsze zawarte kontrakty handlowe.

Źródło:

www.energetyka.wnp.pl

Ostatnio dodane aktualności

2018-03-09 11:40:36 | Komentarze: 0

Igus prezentuje bezpieczne systemy e-prowadników do nowych samochodów

Proces elektryfikacji pojazdów nieustannie wzrasta, niezależnie czy dotyczy on system siedzeniowych, wycieraczek przednich szyn czy elektrycznych drzwi przesuwnych. Taka sytuacja jest wynikiem wymagań stawianych przez właścicieli pojazdów, jak również panujących trendów w zakresie automatycznego prowadzenia pojazdów oraz e-mobilności.

Toyota ma pomysł na silniki PM

Przejechałem 100 tys.km samochodem elektrycznym Tesla. Wrażenia, oceny, wnioski

Kanadyjska technologia do produkcji magnesów w silnikach

Kulisty generator może być przyszłością fotowoltaiki

System w kształcie plastra miodu jako system mocowania przewodów

Wtyczka testująca z wyświetlaczem LED

Rusza budowa czternastu elektrowni solarnych

Solarny pojazd „EagleTwo” wspierany przez ABB

Rewolucyjny silnik elektryczny - najnowsze dzieło szczecińskich