Ogniwa słoneczne czeka rewolucja? Polacy mają pomysł

2017-09-06

Polska firma opracowała pierwsze na świecie urządzenia zasilające smartfony zbudowane na bazie perowskitów. To krystaliczne minerały, które pochłaniają światło znacznie lepiej niż krzem.

I choć występują one w naturze na przykład w górach Ural, to można je również wyprodukować w laboratorium.

Umieszczone na ultra cienkiej folii znajdują zastosowanie w urządzeniach wykorzystujących energię słońca. Są elastyczne, cienkie i co najważniejsze – wydajniejsze i tańsze niż ogniwa krzemowe.

Na pomysł jak to zrobić wpadła Olga Malinkiewicz, młoda badaczka, współwłaścicielka Saule Technologies

- Olga Malinkiewicz, prekursorka metody, potrafiła tak zbudować ogniwo na bazie perowskitów, że ma właściwości fotowoltaiczne. Perowskit, który my stosujemy przekształca energię słoneczną w energię elektryczną - wyjaśnia Piotr Krych, jeden z założycieli Saule Technologies.
Budownictwo i technologie kosmiczne

A to sprawia, że ogniwa fotowoltaiczne przy użyciu perowskitów będą miały szerokie zastosowanie.

- Próbujemy zastosować ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów także w elewacjach budynków, dla rozwiązań militarnych, dla technologii kosmicznych. Prowadzimy sporo projektów badawczych. Nadzoruje je Olga Malinkiewicz przy udziela Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - dodaje.
45 mln zł dotacji

Rzeczona instytucja wsparła już realizację kilku projektów firmy Saule Technologies.

- Firma Saule Technologies jest obecnie beneficjentem trzech projektów dofinansowanych łączną kwotą prawie 45 mln zł, przy całkowitej wartości tych projektów na poziomie 61 mln zł - mówi doktor inżynier Magdalena Garlińska z działu koordynatorów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Fantazje stają się realnością

Jak dodaje przedstawicielka NCBiR to co jeszcze nie dawno wydawało się fantazjom, dzięki wynalazkowi Saule Technologies staje się na naszych oczach rzeczywistością.

- Mam nadzieje, że dzięki produktom, które będą wynikiem projektów realizowanych przy udziale  Narodowego Centrum Badań i Rozwoju powstaną budynki, które będą samowystarczalne energetycznie. Będziemy mogli naładować nasze komórki za pomocą ekranu, bez konieczności szukania ładowarek i podłączania ich do kontaktu, a na panelach wzdłuż autostrad będą umieszczone ogniwa perowskitowe i będziemy mogli się zatrzymać i naładować nasz elektryczny samochód - wyjaśnia.

Co ważne osiągnięcia polskiej firmy mają duże szanse dokonać postępu nie tylko nauce, ale również odnieść sukces komercyjny. Nadzieje na to, jak mówi Piotr Krych dają pierwsze zawarte kontrakty handlowe.

Źródło:

www.energetyka.wnp.pl